Zemní práce jsou nejobtížnější fází stavby pergoly
V televizi či na Internetu se občas objeví reklama na prodej potřeb a vybavení pro kutily, která má mnohdy až bizarní průběh. Zarostlí a upocení chlapi tu se zaujetím staví dřevěné sruby, omítají budovy, malují interiér a využívají při tom nejrůznější typy ručního či elektrického nářadí. Možná, že i takovéto reklamní spoty podpoří a upevní tradici kutilství v naší zemi, jejíž počátky se datují do budovatelského období socialismu padesátých let minulého století.
Být kutilem není žádná ostuda, spíše naopak tato činnost podporuje vlastní tvořivé sebevědomí a úsilí něco dokázat. Měli bychom to však chápat zdravým selským rozumem a vytvářet to, na co nám stačí síly. Kupříkladu taková pergola.
Pergolu lze vystavět pomocí svislých nosných sloupků, zapuštěných do země, respektive připevněných na betonové podloží, a zde se dostáváme k tomu, jakým způsobem vytvořit základy pro vztyčení sloupků a pro další stavební práce. Sloupky mohou být zabetonovány do země jednotlivě, anebo upevněné na rovnou základovou desku po celé ploše přístřešku. Toto druhé řešení je výhodnější, protože na betonovou desku můžeme pak libovolně umístit dřevěnou podlahu, kamennou dlažbu nebo keramické mrazuvzdorné dlaždice a osadit podlahu zahradním nábytkem.
Otázkou zůstává, kdo provede zemní práce v Praze či kdekoli jinde, aby se z kutila nestal stroj na těžkou práci, a aby jeho snažení nebylo zkaleno úrazy a dalšími zdravotními problémy. Zemní práce jsou totiž tou nejobtížnější fází celé stavby, to vám potvrdí kdejaký stavitel.
Přenechejte tedy raději tuto přípravnou fázi stavby pergoly na specialistech, kteří se doslova poperou s tvrdou zeminou, kořeny stromů, stavební navážkou, sesuvy půdy, nelidskou dřinou a dalšími úskalími, aby vám zbyl dostatek sil na tu zajímavější a tvořivější část výstavby, kde je vaše pracovní aktivita také na první pohled patrná.
Share your comment :